Urazy krocza w trakcie porodu

Ochrona krocza przed pęknięciem to bardzo ważny temat dla kobiet przygotowujących się do porodu siłami natury. Tutaj dowiedz się czy znajdujesz się w grupie ryzyka. Piszemy także o rodzajach pęknięć i skutecznej rehabilitacji w połogu.

Pytanie o ochronę krocza w trakcie porodu znajduje się w jego planie. Warto wyposażyć się odpowiednią wiedzę, by informacje zawarte w tym dokumencie były zgodne z Twoim przygotowaniem, stanem zdrowia czy wielkością dziecka. Świadoma rozległości zmian spowodowanych pęknięciem lub nacięciem krocza skuteczniej poradzisz sobie z rehabilitacją w okresie połogu i po jego zakończeniu.

Jak uniknąć pęknięcia krocza?

Czynniki zmniejszające znacząco szansę pęknięcia krocza w trakcie porodu to przede wszystkim odpowiedni trening relaksujący mięśnie dna miednicy, poprawiający ukrwienie i elastyczność tkanek. Dysponując wiedzą przekazaną przez fizjoterapeutę wykonasz go samodzielnie, w zaciszu własnego domu.

Pomocny będzie także wybór pozycji wertykalnej, jako pozycji na 2 fazę porodu (skurcze parte). Kiedy główka dziecka równomiernie naciska na krocze to jeśli dochodzi do pęknięcia-jest ono niewielkie.

Wybór pozycji stojącej na drugą fazę porodu, często wyklucza podanie znieczulenia w okresie skurczy rozwierających. Wiele pacjentek gotowych już by przeć, w dalszym ciągu nie jest wstanie utrzymać się stabilnie w pozycji stojącej. Nawet, jeśli psychicznie mocno nastawiłyśmy się na poród z ochroną krocza, możliwe jest doznanie urazu.

Najczęstsze przyczyny pęknięcia krocza

Za najczęstszą przyczynę pęknięcia krocza uznaje się dużą urodzeniową masę ciała noworodka. Znajdujesz się w grupie ryzyka urazu krocza:

-jeśli jest prawdopodobne, że Twoje dziecko waży więcej niż 4000 g. Mitem jest, że w przypadku tak dużej wagi ciała lekarze proponują cesarskie cięcie. W specjalnym badaniu prowadzonym w trakcie przyjęcia na porodówkę sprawdzane jest, czy budowa Twojej miednicy pozwala na urodzenie dużego dziecka.

Na drugiej pozycji wśród przyczyn urazów krocza znajduje się przedłużenie czasu trwania porodu. Jeśli druga faza porodu trwa zbyt długo często położne i lekarze zalecają nacięcie krocza. Jeśli spada tętno płodu to często jedyna możliwość szybkiego zakończenia akcji porodowej.

Przyczyną urazu bywają także porody wymagające interwencji chirurgicznej powodujące urazy zabiegowe.

Do grup ryzyka urazu krocza dodatkowo zalicza się także kobiety wieku powyżej 35 roku życia, a także te, które wcześniej doznały już urazów okolicy odbytu.

Klasyfikacja urazów krocza po porodzie

Urazy krocza dzielimy według rozległości i głębokości powstałych uszkodzeń. Pęknięcie I stopnia polega na rozdarciu skóry krocza, błony śluzowej ściany pochwy, bez naruszenia mięśni, ani powięzi krocza. Uraz stopnia II uszkadza dodatkowo mięśnie, powięzie krocza, bez mięśnia zwieracza odbytu. Pęknięcie krocza III stopnia obejmuje naruszenie ciągłości włókien mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu, bez uszkodzenia śluzówki odbytu. Pęknięcie IV stopnia jest definiowane jako uszkodzenie dodatkowo ściany odbytu.

Badania dotyczące kobiet w grupie ryzyka

W badaniu opublikowanym na łamach American Journal of Obstetrics and Gynecolog opisano częstotliwość występowania, szybkość procesu zdrowienia i skutki przebytych urazów okołoporodowych. Przebadano 68 kobiet, obciążonych ryzykiem uszkodzenia krocza. Pacjentkom tym wykonano rezonans magnetyczny w 7. tygodniu oraz 8. miesiącu po porodzie. Oceniano obrzęk szpiku kostnego, złamania kości łonowych, obrzęk, naderwania i uszkodzenia mięśnia dźwigacza odbytu. Wnioski z badania wykazały, że obrzęki i złamania podkorowe kości łonowych, uszkodzenia naderwania dźwigacza odbytu są dość częste u kobiet z grupy ryzyka. Dysfunkcje kostne z czasem łatwo ulegają wyleczeniu, natomiast uszkodzenia dźwigacza odbytu nie. W konsekwencji u badanych w 8 miesiącu dochodziło do znacznego osłabienia siły dźwigacza odbytu oraz obniżenia ścian pochwy.

Co robić w przypadku naderwania lub nacięcia krocza?

W świetle najnowszych badań, urazy okołoporodowe powodujące różne uszkodzenia w obrębie miednicy należy traktować identycznie jak urazy sportowe - interwencja musi być wdrożona tak szybko, jak to możliwe. Im wcześniej rozpoczniemy fizjoterapię, tym urazy będą się lepiej goić, regenerować i wracać do swoich dawnych funkcji. Pomocy w zakresie rehabilitacji udzielają profesjonalni rehabilitanci uroginekologiczni. Z ich pomocy skorzystasz w gabinecie lub kupując rekomendowany przez nich sprzęt treningowy.

 

Przeczytaj jeszcze nasz artykuł o rehabilitacji MDM w połogu.

Zobacz i zamów sprzęt do rehabilitacji krocza po porodzie w naszym sklepie pelvicashop.pl

 

Źródła:

Evaluating maternal recovery from labor and delivery: bone and levator ani injuries Janis M. Miller, PhD, APRN, FAANcorrespondencePress enter key for correspondence informatione mail Press enter key to Email the author, Lisa Kane Low, PhD, CNM, FACNM, FAAN, Ruth Zielinski, PhD, CNM, FACNM, Abigail R. Smith, MS, John O.L. DeLancey, MD, Catherine Brandon, MD, MS.

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej