Rozejście mięśni brzucha po porodzie – profilaktyka i autobadanie

Rozejście mięśni brzucha, czyli diastaza, to bardzo częsty uraz towarzyszący kobietom, które urodziły dziecko.

Polega ono na tym, iż mięśnie brzucha, rozciągnięte po okresie ciąży i porodu, nie chcą powrócić na swoje miejsce. Skutkuje to nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim może mieć wpływ na osłabienie rdzenia i dna miednicy, co skutkuje brakiem siły i stabilności w całym jej rejonie.

Borykasz się z tego typu problemem? Chcesz się go pozbyć i powrócić do wyglądu sprzed ciąży? Koniecznie zapoznaj się z autobadaniem i zdąż z profilaktyką na czas!

 

Co jest przyczyną diastazy?

Rozejście mięśni brzucha spowodowane jest najczęściej nadmiernym ciśnieniem lub obciążeniem w jamie brzusznej. Najpowszechniejsze jest ono w trzecim trymestrze ciąży. Pamiętaj jednak, że to nie ciąża jest bezpośrednią przyczyną diastazy, ale rozejście się mięśni głębokich brzucha, które przestają przylegać do siebie w linii środkowej ciała. Aby najskuteczniej zapobiec takiej sytuacji, zacznij monitorowanie swojego ciała jeszcze przed urodzeniem dziecka, w trakcie ciąży.

 

Badaj się samodzielnie - to nie jest trudne!

Aby wykryć diastazę, możesz wykonać autobadanie w zaciszu swojego domu.

Jak się zbadać?

Musisz zaobserwować wyczuwalne pod palcami rozejście się mięśni brzucha. W tym celu:

  • Połóż się na plecach
  • Umieść palce w wyczuwalnym wgłębieniu, które masz w brzuchu
  • Jednocześnie podnoś głowę i szyję (bez ramion!)
  • Po podniesieniu głowy i szyi na brzegach palców wyczujesz krawędzie mięśni prostych brzucha i zbadasz powstałe rozejście. Jeśli jest ono na 1 - 1,5 palca, wszystko jest w porządku. Jeśli natomiast rozejście jest aż na 2- 3 palce, koniecznie musisz zgłosić się do specjalisty.
  • Podczas autobadania badaj koniecznie rozejście mięśni nad i pod pępkiem. Do całkowitej diagnozy rozejścia się mięśni brzucha konieczne jest wykonanie badania USG.
  • Zacznij jednak od autobadania, które zajmie Ci dosłownie chwilę i pomoże rozeznać zaistniałą sytuację.

 

Czas ma tutaj ogromne znaczenie!

Czy wiesz, że w przypadku rozejścia mięśni brzucha czas jest Twoim największym wrogiem? Aby całkowicie pozbyć się diastazy, musisz zająć się tym problemem przed upływem ośmiu tygodni po porodzie. Największe szanse na powrót do sytuacji przed urodzeniem dziecka są bowiem w trakcie połogu. W późniejszym okresie niestety jest za późno na pozbycie się diastazy i powrót do estetycznego wyglądu Twojego brzucha. Pamiętaj więc, by w odpowiednim czasie zgłosić się do fizjoterapeuty.

Podczas rehabilitacji diastazy bardzo często używa się kinezytapingu. Metoda noszenia pasów ściągających nie jest niestety skuteczna. Razem ze specjalistą będziesz pracować nad przywróceniem prawidłowej pracy mięśni zabezpieczających przed wzrostem ciśnienia śródbrzusznego.

Zadbaj o siebie w okresie poporodowym. Monitoruj stan mięśni brzucha jeszcze w trakcie ciąży i przekonaj się, że dzięki autobadaniu, profilaktyce oraz rehabilitacji możliwe jest skuteczne pozbycie się rozejścia mięśni brzucha!

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej