Przeczytaj jak menopauza wpływa na mięśnie dna miednicy

Niekontrolowany wyciek moczu to częsty problem kobiet w okresie menopauzy. Reaguj szybko, dopóki nie przybrał na mocy. Nie uwierzysz, ale na początek wystarczy odpowiedni trening!

Zaczynasz przekwitać i sporadycznie zdarza Ci się niekontrolowane gubienie moczu? To ważna obserwacja!

Problemy związane z osłabieniem mięśnie dna miednicy pojawiają się początkowo nieregularnie. Te pojedyncze incydenty to sygnał ostrzegawczy wysyłany przez organizm nim sytuacja stanie się poważna.

Nietrzymanie moczu, gazów, opadanie narządów rodnych - te i inne problemy wynikające z osłabienia mięśni dna miednicy spotykają kobiety w różnym wieku.


Statystyki pokazują jednak, że momentem, kiedy te kłopoty pojawiają się najcześciej jest okres przekwitania, czyli menopauza. Jeśli dotąd nie interesowałaś się kondycją swoich mięśni dna miednicy, teraz jest ku temu najwyższa pora.

Niepokojące sygnały jakie inne objawy powinny Cię zaniepokoić?

Zwróć uwagę, czy w czasie nocy budzisz się kilkukrotnie z powodu uczucia pełnego pęcherza.

Dodatkowo podczas odawania moczu nie jesteś w stanie zatrzymać jego strumienia (uwaga to ważne: ćwiczenie to jest na dłuższą metę szkodliwe - skup się podczas próby, aby wykonać ją tylko raz!).

Być może odczuwasz także rodzaj ciążenia w dolnej partii brzucha i okolicy krzyża.

Te sygnały to czytelny znak, że pora odwiedzić gabinet fizjoterapeuty uroginekologicznego i zabrać się za odpowiedni trening.

Jak menopauza wpływa na MDM?

Destrukcyjny wpływ na kondycję mięśni dna miednicy ma spadek estrogenów i ciągły ich niedobór. Ten deficyt hormonalny powoduje zanik kolagenu a więc zmniejsznie jędrności i elastyczności tkanek, z których zbudowany jest “hamak” mięśni i więzadeł podtrzymujących narządy znajdujące się w miednicy.

Dlaczego problemu nie należy lekceważyć?

Osłabienie mięśni oznacza nie tylko serię wstydliwych wypadków, takich jak chociażby nietrzymanie moczu, stanowiące źródło nieprzyjemnego zapachu, wywołujące poczucie wstydu a w skrajnych przypadkach wykluczające z życia społecznego poprzez swoją uciążliwość. Jednym z najczęstszych efektów zaniedbania treningu mięśni dna miednicy w okresie menopauzy jest wypadanie narządów rodnych.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Przede wszystkim mądrze! Najlepiej po konsultacji z rehabilitantem uroginekologicznym, z użyciem sprzętu, który nam poleci. Nie warto ćwiczyć byle jak, w pośpiechu, wg wskazówek zebranych z nierzetelnych źródeł. Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia (np. te, które polegają wyłącznie na napinaniu tłoczni brzusznej, ze względu na brak świadomości położenia MDM) mogą zdziałać więcej złego niż dobrego.


Codzienny trening mięśni dna miednicy trwa zaledwie kilkanaście minut i w krótkim czasie przynosi wspaniałe efekty. Nie ma chyba lepszej formy aktywności, którą mogłaby wybrać dojrzała kobieta.

W okresie menopauzy ćwiczenia warto wzmocnić elektrostymulacją. Jeśli chcesz wiedzieć czy trening z elektrostymulacją jest właśnie dla Ciebie przeczytaj o tym w naszym sklepie.

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej