Powtarzające się zapalenia pęcherza moczowego – nowe spojrzenie na problem.

Znasz nieprzyjemne objawy, jakie daje zapalenie pęcherza? Jeśli cierpisz na nie kilka razy w roku, może dojść u Ciebie do opadania narządów rodnych.

Zapalenie pęcherza przynosi wyjątkowo nieprzyjemne objawy. Jeśli wiesz o czym mowa, bo na zapalenie pęcherza cierpisz nawet kilka razy w roku, zadbaj o mięśnie dna miednicy. Częste zapalenia pęcherza to pierwszy sygnał, że dochodzi u Ciebie do opadania narządów rodnych.


Pęcherz a MDM

Człowiek przemieszcza się na dwóch nogach, więc w przeciwieństwie do zwierząt, nasze narządy wewnętrzne nie wiszą na “hamaku” stworzonym z mocno eksploatowanych mięśni brzucha. Nasz “hamak” tworzą mięśnie i ścięgna znajdujące się obrębie miednicy, na które pionowo działa siła grawitacji. Wszystko jest w porządku gdy w młodości mięśnie dna miednicy pozostają mocne i sprężyste. Wraz z wiekiem, przebytymi chorobami, porodami (w przypadku kobiet) a nawet nawracającymi epizodami kaszlu, czy nawracającymi zaparciami - nasze mięśnie dna miednicy (MDM) ulegają osłabieniu lub przeciążone stają się niewydolne. I wtedy zaczynają się kłopoty. Pęcherz wchodzi w skład skomplikowanego mechanizmu, którego działanie po części regulują właśnie MDM. Jeśli nie dochodzi do całkowitego opróżnienia pęcherza z powodu zbyt napiętych lub zbyt słabych mięśni rozpoczyna się proces namnażania bakterii odpowiedzialnych za stan zapalny.


Ćwiczenia MDM - od czego zacząć?

Jeśli nie chcesz dopuścić do nawrotów zapaleń pęcherza, zacznij ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Wystarczy kilka minut dziennie by nauczyć się prawidłowo spinać i rozluźniać mięśnie, a co za tym idzie wypróżniać pęcherz do końca. Internet pełny jest różnych wskazówek dotyczących ćwiczeń mięśni dna miednicy, szczególnie tych, które mają regulować mikcję (oddawanie moczu). Ale uważaj, gdyż część z nich może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, dlatego warto sięgnąć głębiej. Nie daj się namówić np. na test wstrzymywania strumienia moczu!

Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń gwarantuje skorzystanie z pomocy profesjonalnego rehabilitanta uroginekologicznego. Pomocy takiej można zasięgnąć w gabinecie bądź mailowo, a następnie jeśli zaistnieje taka potrzeba skorzystania z oferty sklepu internetowego oferującego sprzęt do ćwiczeń mięśni dna miednicy rekomendowanego przez rehabilitantów.

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej