Kiszonki - naturalne probiotyki

Kiszonki - super food

Kiszonki to naturalne probiotyki - bakterie kwasu mlekowego, zawarte w kiszonkach świetnie działają na układ odpornościowy. Kiszonki są bogate w witaminy C, A, E, K, B1, B2, B3 oraz minerały, w ich towarzystwie świetnie wchłania się żelazo, magnez, fosfor, wapń i potas.

Dzieci zazwyczaj lubią zdecydowane smaki - uczcie je więc jeść kiszone ogórki, kapustę kiszoną czy pić kiszony barszcz czerwony. Ta naturalna fermentacja powoduje, że zwiększa się zawartość błonnika i kwasu mlekowego w produktach, a co za tym idzie pobudzają one trawienie, są nisko kaloryczne oraz regulują pracę jelit. Pamiętajmy o nich również po kuracji antybiotykowej jako uzupełnienie diety w wyjałowionym organizmie i powrót równowagi we florze bakteryjnej.

Przepis na kiszony barszcz - wychodzi około 2,5 l barszczu:

Przygotujcie słój o pojemności 3 litrów.

3 kg buraków- pokroić byle jak i ułożyć w słoju, dodać 4-5 ząbków czosnku, kilka listków laurowych. Wszystko zalewamy letnią, przegotowaną, osoloną wodą, na wierzch wsypujemy łyżkę kminku. Ważne jest żeby buraki były w całości przykryte wodą.  Po 4-5 dniach zbieramy pianę, która się utworzyła w naturalnym procesie fermentacji, a resztę przelewamy przez sito do butelek (najlepiej ciemnych) i ustawiamy w lodówce. Można go przechowywać do 2 tygodni, nie martwicie się jednak jeśli nie zużyjecie go do tego czasu, po dłuższym okresie będzie on po prostu bardziej kwaśny. Po otwarciu butelki może nastąpić syknięcie, to też naturalny proces, ponieważ płyn nadal "pracuje". Barszcz kiszony wypijamy na zimno od razu po ukiszeniu, ale również w proporcjach 1x1 z bulionem można go podgrzać do 90 stopni, uważając żeby się nie zagotował. W połączeniu z krokietami, fasolką jaś, jajkiem lub uszkami będzie idealnym barszczem czerwonym dla całej rodziny.

Do innych prostych kiszonek:

Kiszone ogórki

Kapusta kiszona lub jej azjatycka siostra Kimchi

Ale tak na prawdę można kisić prawie wszystkie warzywa. 

Kiszonki są mniej kaloryczne niż nieprzetworzone warzywa czy owoce, ponieważ w trakcie kiszenia zmniejsza się zawartość cukru. Dlatego kiszone warzywa i owoce szczególnie polecane są osoba na diecie redukcyjnej.


Kiszonki nie tylko dostarczają sporo witamin B1, B2, B3, które regulują metabolizm i ułatwiają trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów, ale również wygładzają skórę, wzmacniają włosy i paznokcie oraz zwiększają przyswajalność żelaza, chroniąc przed anemią. W miarę fermentacji cenne składniki przenikają do soku, dlatego jest on równie wartościowy jak same kiszone produkty.


Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej