Jak pozbyć się zaparć ćwicząc mięśnie dna miednicy

Cierpisz na zaparcia? Przeczytaj jaki związak istnieje między Twoim problemem a kondycją mięśni dna miednicy. Poznaj ćwiczenia, które Ci pomogą.

Ostatnio sporo mówi się o tym, że zdrowie człowieka zaczyna się w jelitach. Wiąże się więc z tym co jemy, jednak nie tylko nasza dieta wpływa znacząco na pracę naszego układu trawiennego i jelit. "Kontrolerem” naszych wypróżnień są między innymi mięśnie dna miednicy. Jeśli cierpisz na zaparcia, musisz poświęcić im więcej uwagi.


Mięśnie dna miednicy a wypróżnienia


Dno miednicy to skomplikowany mechanizm wyglądem przypominający hamak rozpięty od kości ogonowej do kości łonowej, po bokach do bioder. To zespół mięśni podtrzymują wiele narządów w ciele kobiety i mężczyzny, w tym także odbytnicę. Te same mięśnie pomagają kontrolować pracę odbytu, który jest położony w ich zasięgu. W ten sposób mięśnie dna miednicy pomagają kontrolować wypróżnienia, a zbyt napięte mogą powodować powracające zaparcia. Ostre napięcie MDM może jednocześnie zwalniać pasaż w całym jelicie grubym i powodować większe zagięcie, zaciśnięcie kąta odbytowo-odbytniczego.


Dlaczego warto leczyć zaparcia ćwiczeniami MDM?


Podstawową korzyścią jest możliwość pozbycia się zaparć poprzez złagodzenie ćwiczeniami zbyt silnych napięć, poprawy kurczliwości i rozciągliwości tkanek, ułatwianie ruchu oraz poprawy funkcji mięśni. U 80% ćwiczących poprawę widać już po ok. 3 miesiącach regularnych ćwiczeń (przy założeniu, że wykonywane są prawidłowo). Takie leczenie problemu jest nieinwazyjne, bezbolesne, nieobciążające organizmu biochemicznie, ale przede wszystkim skuteczne! Lista "skutków ubocznych” treningu MDM zachwyca. Dodatkową zaletą jest poprawa ogólnego samopoczucia, a także sprawności seksualnej.


Jak ćwiczyć, by zwalczyć zaparcia?


Wprowadzenie do terapii zaparć treningu mięśni dna miednicy polega na wypracowaniu prawidłowej kontroli czynności, w zależności od potrzeb biologicznych. To nic innego jak nauka rozluźniania zewnętrznego zwieracza odbytu i mięśni dna miednicy. Skoncentruj się na głębokim oddechu. Wyobraź sobie, że jesteś w stanie skierować wydech w głąb swojego ciała, w kierunku odbytu, kości ogonowej. Możesz położyć się na plecach z poduszką pod kolanami lub na boku z poduszką pomiędzy swoimi udami. Spróbuj je delikatnie rozluźnić. Rozluźnij całkowicie mięśnie brzucha (połóż rękę na pępku, by wyraźnie je poczuć), a następnie MDM, w tym także odbyt. Pamiętaj, by ćwicząc nie zaciskać ud i pośladków! Możesz ułatwić sobie ćwiczenia korzystając z dedykowanego rozluźnianiu MDM sprzętu, który znajdziesz w naszym sklepie. Otrzymasz sprawdzone przez rehabilitanta instrukcje, a także możliwość mailowych konsultacji ze specjalistą. W razie potrzeby zapraszamy także do naszego gabinetu w Krakowie.


Co zrobić, by trening był bardziej skuteczny?


1. Zrezygnuj z podnoszenia ciężkich rzeczy lub naucz się to robić tak, by jak najmniej obciążać swoje ciało.

2. Nie przyj wstrzymując oddech przy wypróżnianiu!

3. Możesz gwizdać lub wymawiać głoskę "yyyyy". To stara metoda, która bardzo pomaga, również dzieciom.

4. Pamiętaj, że ćwiczenia MDM zawsze zakładają także rozluźnianie pośladków i mięśni odbytu.

5. Nie zapominaj o piciu dużej ilości wody lub ziołowych herbat! Dorosły człowiek, który wykazuje tendencję do zaparć powinien wypijać od 6 do 8 szklanek wody dziennie.

6. Wprowadź do diety więcej błonnika i warzyw. Taka dieta pomoże Ci także w utrzymaniu prawidłowej wagi - BMI w normie jest sprzymierzeńcem w walce z problemem zaparć. O takich rekomendowanych przez Pelvica super pokarmach przeczytasz tutaj

Koniecznie sprawdź jaki sprzęt do rehabilitacji mięśni dna miednicy przygotowaliśmy dla Ciebie w naszym sklepie pelvicashop.pl - wszystkie akcesoria posiadają pozytywną rekomendację naszych specjalistów z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej.

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej