Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu

Zdarzają Ci się małe wypadki, gdy śmiejesz się, kichasz, kaszlesz lub uprawiasz ulubiony sport? Dowiedz się więcej o popularnym, nie tylko kobiecym, problemie.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to efekt osłabienia mięśni dna miednicy. Gdy śmiejemy się, kichamy, kaszlemy, uprawiamy sport w wyniku zwiększonego wysiłku fizycznego dochodzi do podniesienia ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Efektem jest mimowolne gubienie moczu.


Społeczny zasięg problemu - nie jesteś sam!

Problem, jakim jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, jest niezwykle popularny -  dotyczy wielu kobiet - głównie tych tuż po porodzie naturalnym lub w okresie menopauzy, ale nie oszczędza także kobiet bardzo młodych i mężczyzn leczących się na prostatę. Szacuje się, że w Polsce z powodu nietrzymania moczu cierpi ponad 4 mln osób.

Czy wysiłkowe nietrzymanie moczu trzeba leczyć?

Zdecydowanie tak. Nie leczone nietrzymanie moczu prowadzi do znacznego ograniczenia komfortu życia, wiąże się z obniżonym samopoczuciem, a nierzadko także z depresją. Zmorą osób poważnie chorujących na wysiłkowe nietrzymanie moczu jest nie tylko nieprzyjemny zapach i przymus noszenia wkładek różnej wielkości, ale także powikłania - nawracające zapalenia układu moczowego i dróg rodnych, a także choroby dermatologiczne okolic krocza.

Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Terapia to przede wszystkim trening wzmacniający mięśnie dna miednicy odpowiedzialne za kontrolowanie wycieku moczu z pęcherza. Ćwiczenia polegają na miarowym oddechu połączonych z treningiem mięśni Kegla w seriach powtórzonych zacisków i rozluźnień. Choć zwykle pacjentom wydaje się, że ograniczenie problemu nietrzymania moczu zależy wyłącznie od umiejętności zaciskania mięśni, niezwykle ważne jest by nauczyć się także ich relaksacji. Umiejętność spinania i rozluźniania mięśni dna miednicy to większa świadomość własnego ciała i umiejętność sterowania jego działaniem z użyciem własnej woli. Trening mięśni dna miednicy to zaledwie kilka - kilkanaście minut dziennie. Najlepiej, jeśli program treningu zostanie skonsultowany z uroginekologiem bądź rehabilitantem uroginekologicznym, a sprzęty używane w trakcie treningu otrzymają ich pozytywną opinię. Dlaczego profesjonalna pomoc jest nieoceniona? Szacuje się, że nawet po instruktażu w gabinecie lekarskim, połowa kobiet dalej nie wykonuje zleconych ćwiczeń prawidłowo, pracując tym samym nad efektem odwrotnym do zamierzonego.

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas

Zadzwoń

+48 696 022 121

opłata zgodna z taryfą operatora

Zamknij

Serwis korzysta z plików cookies oraz podobnych technologii w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.
W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu w pamięci urządzenia.


Serwis www.pelvica.pl i jego zawartość są chronione przez prawo. Więcej na ten temat znajdziesz w nocie prawnej